Niebezpieczeństwa czyhające w domu na kota

Ktoś kiedyś powiedział ,że w pewnym wieku koty są dla siebie największym zagrożeniem.Ciekawość świata, skoczność, temperament i instynkt łowcy sprawiają ,że o nieszczęście nie trudno. Przedstawimy kilka zagrożeń związanych z życiem kota w warunkach domowych i sposoby na ich uniknięcie.

Zacznijmy od „łączników” ze światem zewnętrznym czyli okien i balkonów będącymi dla kotów idealnymi miejscami do obserwacji a nawet …łowów. Latające owady, ptaki, to dla naszego kociaka obiekty do polowań i nie zraża go to, że balkon znajduje się np. na siódmym piętrze. Ułamek sekundy …i nasz drapieżnik ląduje kilkanaście metrów niżej,i o ile nie zginie to doznaje nierzadko złamań lub uszkodzenia narządów wewnętrznych, bowiem to, że kot zawsze spada na cztery łapy jest niestety dalekie od prawdy.

Tak w ogóle to nie można nigdy zostawić kota zwłaszcza młodego przy otwartym oknie lub na balkonie, wiele nie trzeba by doszło do tragedii. Jedynym sensownym zabezpieczeniem okien i balkonu jest solidne osiatkowanie lub okratowanie w.w., wtedy mamy pewność, że nic się złego nie stanie.
Kolejnym zagrożeniem są barwne, żywe elementy wystroju czyli rośliny. Koty lubią ich próbować. Jeśli skończy się to szybkim zwymiotowaniem nic się nie stanie ale częstokroć dochodzi do poważnych zatruć, wymuszających intensywne leczenie. Ogólnie trzeba mieć taka sytuację w świadomości i umieścić kwiaty poza zasięgiem kocich domowników.

Chemikalia i leki sa obecne w każdym domu a przy dostępności dla kotów stanowiące poważne zagrożenie toksyczne, ciekawym faktem jest to, iż koty potrafią wypić nawet płyn do chłodnic samochodowych, doznając ciężkich zatruć, toteż muszą być wszelkie potencjalnie toksyczne substancje umieszczane w miejscach niedostępnych dla kotów.

Na koniec o głównej przyczynie niedrożności przewodu pokarmowego kotów domowych czyli o…nitkach .Dla kotów to poważne zagrożenie ,nie wiedzieć dlaczego ale jest to top rzeczy usuwanych z jelit podczas operacji u tego gatunku.Zaczyna się od zabawy,żucia,gryzienia ,połknięcia a kończy się na stole operacyjnym.Tu warto ostrzec by przy okazji Świąt Bożego Narodzenia unikać włosów anielskich jako ozdób choinkowych.

Koty to wspaniali towarzysze codzienności, zabaw, odpoczynku, zadbajmy by ich otoczenie było bezpieczne dla nich a unikniemy poważnych zagrożeń oszczędzając sobie stresu a naszym drapieżnikom dramatycznych przeżyć.