O rasie

Historia rasy Ragdoll

Od roku 1965 powstało wiele historii i legend o rasie i jej charakterystycznej cesze, wiotczeniu mięśni. My przedstawimy państwu tą najbardziej prawdopodobną.

Ragdolle stworzyła w połowie lat 60. XX wieku, amerykańska hodowczyni Ann Baker.

Matką rasy była biała kotka perska, Josephine, zas ojcem, kot birmański koloru seal colorpoint. W kocim światku krąży legenda, która głosi, że uraz jakiego doznała Josephine podczas wypadku, spowodował mniejszą pobudliwość nerwową u jej potomków i ich niewrażliwość na ból. Druga wersja mówi, że to leki, które kotka dostawała po wypadku wpłynęły na te charakterystyczne cechy kociąt. Pamiętajmy jednak, że są to tylko legendy, które nie opierają się na żadnych podstawach biologicznych, a Ragdolle odczuwają ból jak każda inna istota.

Poprzez selektywne wybieranie osobników posiadających porządane cechy powstał kot, którego z posród wszystkich kocich ras wyróżnia bardzo łagodny i przyjacielski charakter oraz tak zwany „ragdollowy zwis“ czyli całkowity relaks kota w momencie wzięcia na ręce. Stąd jego nazwa rag-doll, szmaciana laleczka. Rasa ta jest idealna zarówno dla rodzin z dziećmi(w każdym wieku), czego jestesmy niezbitym przykładem(nasze dzieci maja 2.5 roku, i 8 m-cy) jak i ludzi starszych. Jesli już trzeba kogos pilnować, to zazwyczaj dzieci, aby nie zrobiły kotom krzywdy.

Podsumowując co znaczy ragdoll? RAGDOLL to super przyjacielski, niestrachliwy towarzysz wszystkich codziennych czynnosci, nie gryzący i nie drapiący nikogo. Kot, który nigdy nie przestaje zaskakiwać swoją delikatnoscią, przywiązaniem do człowieka i ciekawoscią swiata. Te wszystkie cechy potwierdza fakt, że rasa ta jest wykorzystywana do felinoterapii.

Ze względu na swoją „niestrachliwosc“ zalecane jest aby Ragdoll był kotem domowym (nie wychodzącym), a jesli już, to w odpowiednio zabezpieczonym miejscu przeznaczonym na ragdollowe spacery.

Wzorzec rasy Ragdoll

Ragdoll jest dużym kotem, co wyraźnie odróżnia go od kota birmańskiego. Samce moga ważyć od 7 do 9 kg, samice zaś, od 4.5 do 7 kg. Kończyny tylne są nieco dłuższe niż przednie, mocne łapki z gęstymi kępkami włosów między palcami.

Ogon dość długi i puszysty, sięgający łopatek. Głowa ma kształt klina, czoło spłaszczone ku górze, pełne policzki i nos z lekkim zagłębieniem u nasady. Pożądany jest silny, okrągły podbródek. Uszy średniej wielkości, szerokie u nasady, pochylone lekko do przodu. Oczy duże, owalne, niebieskie. Szata półdługa, jedwabista, z dłuższym włosem na klatce piersiowej i brzuchu.

Podstawowe odmiany kolorystyczne i ich oznaczenia

Colorpoint– RAG- ciemna maska(buzia), uszy, łapy i ogon

Mitted -RAG 04- białe zakończenia wszystkich kończyn czyli rekawiczki, oraz biała broda. Kolor nosa jest zgodny ze strefami pigmentowanymi. Opuszki są marmurkowe to znaczy różowe i w kolorze nosa.

Bicolor-RAG 03- u tej odmiany występuje białe umaszczenie na czterech kończynach i częsci twarzowej, gdzie biel tworzy charakterystyczny wzór odwróconej litery V. Nos i opuszki są różowe.

Kolory umaszczenia:

seal (brązowy): n
chocolate (rozjasniony brązowy): b
blue (niebieski): a
Lilac (rozjasniony czekoladowy): c
Red (rudy): d
Cream (rozjasniony rudy): e

Tabby = lynx = pręgowanie: 21

Szylkret = tortie = cream wymieszany z innym z podstawowych kolorów

Np:

RAG b 04 21 – chocolate mitted lynx

RAG n – seal colorpoint

RAG a 03 – blue bicolor